- Home /
- Smalls: kleine borduurwerkjes met grote charme
Smalls: kleine borduurwerkjes met grote charme
Er is iets heerlijks aan een klein borduurwerkje. Iets dat in je handpalm past, maar waar net zoveel liefde en aandacht in zit als in een groot stuk. In de borduurwereld noemen we ze “Smalls”, en de naam zegt het al: klein van formaat, groot van karakter.
Ik kom er steeds weer op terug. Smalls zijn snel af, dankbaar om te maken, en het afwerken is een vak apart. Een goed afgewerkte small voelt als een klein kunstwerk. En het verzinnen van nieuwe vormen en combinaties is eerlijk gezegd een van de leukste onderdelen van mijn werk als ontwerpster.
Wat zijn Smalls?
Smalls is een begrip uit de Engelse borduurwereld voor kleine projectjes die je afwerkt tot iets bruikbaars of decoratiefs. Een accessoire voor je naaikistje, een cadeautje, een ornament, of gewoon iets moois om op te hangen of neer te zetten.
Ze zijn populair om begrijpelijke redenen. Je bent er snel mee klaar, vaak in een paar avonden. Ze zijn perfect om een nieuw patroon, een nieuwe steek of een onbekend garen uit te proberen. En restjes linnen of garen krijgen zo een mooi tweede leven.
Welke Smalls zijn er?
De vormen zijn eindeloos, maar dit zijn de meest geliefde.
Speldenkussen
Een klassieker. Van klein en ingetogen tot rijk gedecoreerd, een speldenkussen blijft een tijdloos naai-accesoire. Stevig gevuld, afgewerkt met een koord of franje, en bij elke handwerkster thuis onmisbaar.

Schaarhanger
Een schaarhanger houdt je kleine borduurschaartje bij de hand en ziet er tegelijk prachtig uit. Meestal gemaakt van twee gespiegelde stukjes die rug aan rug worden afgewerkt, hangend aan een lint of koord. Iets voor wie van details houdt.

Naaldenmapje
Een klein boekje van linnen of vilt om je naalden netjes te bewaren. Snel gemaakt, persoonlijk van aard, en een klassieker die nooit uit de mode raakt.
Naaietui of borduuretui
Een stapje verder dan het naaldenmapje: groter, met vakjes of riempjes voor al je kleine naaibenodigdheden. De sfeer zit hem in de afwerking, van strak en stijlvol tot zacht en brocante.
Naaldenrol
Een opgerold etui voor naalden of kleine gereedschapjes. Het geborduurde stuk wordt aan een stuk vilt of linnen genaaid, opgerold en vastgebonden met een lint. Mooi op een bureau, fijn in een kistje.

Biscornu
Een bijzondere verschijning: een kussen met acht punten, gemaakt door twee vierkante stukjes met een kwartslag draai op elkaar te naaien. Het resultaat is een grillige, gedraaide vorm die je kunt gebruiken als speldenkussen of gewoon als sierstuk. Wie er eenmaal een heeft gemaakt, wil er meer.

Tasjes en zakjes
Van een klein lavendeltasje tot een sieradenzakje of een stevige borduurtas: ook hier zijn de mogelijkheden groot. Een geborduurde tas is iets dat je echt gebruikt en graag laat zien.
Ornamenten en fobjes
Hartjes, eitjes, kerstornamenten, sleutelhangers: kleine stukjes die ergens aan hangen of staan, puur voor het plezier. Perfect voor seizoensprojectjes of als persoonlijk cadeautje.
Pindrum
De pindrum is een van die smalls waar je meteen verliefd op wordt. Dit kleine, cilindervormige 'kussentje' is een prachtig driedimensionaal werkje dat er van alle kanten mooi uitziet. Je borduurt eerst een strook voor de zijkant en een rond stukje voor de bovenkant, en naait alles vervolgens samen tot de kenmerkende pindrum. Vaak wordt de rand afgewerkt met een siersteek of een mooi koordje, wat het geheel een verzorgde uitstraling geeft. Hoe je een pindrum in elkaar zet, vind je hier.

Smalls bij Soed Idee
Smalls lopen als een rode draad door mijn ontwerpen. Elk boek heeft zijn eigen sfeer, maar kleine projectjes zijn er altijd bij.
In Simone's Smalls staan ze centraal. Dit boek heb ik met veel plezier samengesteld: een verzameling kleine projectjes met de klassieke, ietwat nostalgische uitstraling die mij het meest dierbaar is. Speldenkussens, schaarhanger, biscornu en naaldenrol; alles zit erin.
GH1857 is gebaseerd op een antieke merklap uit 1857. De motieven uit dit patroon lenen zich prachtig voor smalls. De tijdloze stijl van een antieke sampler staat altijd mooi op een speldenkussen of naaldenmapje.
Ivlie Godefroid is geïnspireerd op antieke Belgische motieven, rijk van karakter en met een mooie historische uitstraling. Ook in dit boek zijn een aantal “smalls” opgenomen.
Talents Few or Many is een van mijn favoriete eigen ontwerpen. De tekst en motieven vertellen een verhaal, en dat verhaal wil ik ook graag meenemen in kleinere projectjes. Een small met elementen uit dit patroon voelt altijd als een persoonlijke verklaring van liefde voor het handwerk.
Ma Valise de Broderie draait om het thema van het gevulde naaikistje, en wat past daar beter bij dan een complete set smalls? Schaarhanger, naaldenmapje, etui: de projectjes in dit boek horen bij elkaar en vormen samen iets moois.
Het afwerken
Voor mij begint het echte plezier bij het afwerken. Borduren is heerlijk, maar het moment waarop een stukje zijn definitieve vorm krijgt, is heel bevredigend. De keuze voor de voering, het koord, de manier van vullen, de knoop aan het einde: elk detail telt.
Ik gebruik voor Smalls graag linnen in een natuurlijke kleur als basis, met een katoenen voering in een rustige tint die aansluit bij de borduurgarens. Voor de afwerking kies ik vaak voor een gevlochten koord of bandje.
Neem de afwerking net zo serieus als het borduren zelf. Een mooi afgewerkte small verdient het.
Aan de slag
Ben jij ook dol op kleine projectjes? Kijk dan eens in de webshop naar de boeken en patronen die ik hierboven noem. Alles wat je nodig hebt, van linnen en Aida tot DMC-garens en accessoires, vind je er ook.
Smalls zijn een mooie manier om het borduren te ontdekken, een nieuw patroon uit te proberen, of gewoon even een kleiner, behapbaar project op te pakken. En als je er eenmaal mee begint, stop je niet meer.
Een blog erbij..altijd leuk om die kleine werkjes te zien.. zal inspirerend werken.... (wordt door slechte ogen wat moeilijker, maar zal er best wel wat inspiratie vinden, dank je)
Merci pour cet article inspirant!! J'ai de nombreux "smalls" mais n'ai jamais pris le temps de les achever. Il faut que je m'y mette ! Bonne journée !
Leuk en duidelijk 👍🏼 Ik maak meteen gebruik om een vraag te stellen: ik ben dol op merklappen, vooral de schoollapjes. Er liggen er dan ook n aantal in een koffertje. Inlijsten is geen optie want kan ze nergens ophangen. Zijn er tips voor afwerking en vooral…..op welke leuke manier kan ik ze showen en bewaren 🤔😁 En…ik blijf gewoon door borduren hoor Groetjes Margot uit Den Haag
goed initiatief ; kleine werkjes zijn fijn overzichtelijk en geven veel voldoening door de vele toepassingsmogelijkheden.
Ja, deze manier is inderdaad een stuk fijner om te volgen. Leuk artikel. Heel fijn om meer uitleg te krijgen voor het afwerken van borduurwerken.
Inderdaad leuker om via deze " blog" ideeën uit te wisselen. Bedankt Simone!
Wat een super fijne aanpassing. Kost enorm veel tijd en energie, maar we waarderen t enorm.
Blij met deze nieuwe vorm 🥳 Dankjewel Simone!☀️🌼
Goed artikel en veel gemakkelijker om te gebruiken. Dank je wel Simone.
Great blog article Thank you
Hier word ik heeel blij van🥰
Fijn deze nieuwe vorm, beter!
Hallo Simone, ik vind dit een leuker idee en makkelijker om te gebruiken. Fijne 👋
Bedankt Simone voor deze nieuwe opzet, veel makkelijker om te gebruiken.
Fijn, Simone! Heel handig voor een digibeet als ik :)
Waardevolle toevoeging! Dankjewel.
Fijn dat je het veranderd hebt.
Wat een goed BLOG idee,zo leuk om te lezen en heel leerzaam! Blij met deze verandering c.q. verbetering.
Simone, bedankt voor je tekst en uitleg in de mail. Begrijp het en denk dat dit een mooie manier is om iedereen te betrekken bij nieuwtjes m.b.t. de mogelijkheden binnen het borduren. Voor mij gaat er een borduurwereld open op deze manier. Fijne de Smalls ga er zeker wat van maken!
Dat is een goed idee, verder in blog. Wat een leuke werkjes/ideetjes zijn er. We zijn nog lang niet uitgeborduurd….. Dank voor alle moeite!
Mooie uitleg . Geeft duidelojk ideeen aan .
Wat 'n mooi stukje uitleg en kleine borduurwerkjes. Het geeft weer inspiratie. Dank je wel.
Ze zijn zo mooi en lief om te zien😍
Hallo, wat een goed idee deze blog. Ik heb zoveel smalls liggen. Vind het jammer dat er niet zoveel uitleg van afwerkingen zijn. Misschien daar eens wat meer in verdiepen. Alles inlijsten is ook niet altijd mogelijk. Dan is een tasje of mapje leuker om te maken. Deze blogs ga ik volgen en ik kijk uit naar de volgende.... groetjes Jans